Bibliograficzna baza danych w OpenOffice

Bibliograficzna baza danych, zgodnie ze swoją nazwą, powstała głównie w celu przechowywania informacji o charakterze bibliograficznym. Jako źródło danych możesz jednak wskazać dowolną bazę danych kompatybilną z pakietem OpenOffice. Bardzo często się zdarza, że źródłem danych są dla nas książki adresowe klientów pocztowych lub programów typu PIM. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki, jak z niej skorzystać.


Rys. 1. Bibliograficzna baza danych

Dostęp do bibliograficznej bazy danych uzyskasz w Narzędzia/Bibliograficzna baza danych. Źródła danych można teoretycznie zmienić w otwartym oknie dialogowym (Edycja/Źródło danych). Często pojawia się jednak problem z wykorzystaniem niezarejestrowanych wcześniej źródeł danych. Dlatego w przypadku gdy korzystasz z takiego źródła, powinieneś kliknąć na Edycja/Wymień bazę danych. Za pomocą tej opcji zarejestrujesz nowe źródło danych, z którego skorzystasz podczas pracy np. z edytorem Writer.

Źródła danych można również zarejestrować na etapie ich tworzenia (dotyczy tylko pakietu OpenOffice). Polega to na tym, że w trakcie tworzenia nowej bazy danych zaznaczasz, że powinna ona zostać zarejestrowana, dzięki czemu będzie później bez problemów dostępna w innych składnikach programu. Nie wszyscy o tym pamiętają.

W przypadku zastosowania danych niemających charakteru bibliografii, w praktyce każdej poza znajdującą się domyślnie w pakiecie, zostanie wyświetlony błąd, że brakuje pewnych pól we wpisie bibliograficznym. Nie przejmuj się tym. Jeżeli Ci to przeszkadza, to możesz wyłączyć ten komunikat całkowicie. W innym przypadku będzie się pojawiał za każdym razem, kiedy klikniesz na omawianą opcję.

Bazy danych możesz usunąć analogicznie do sposobu ich włączenia.

Przemysław Żarnecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49472 )

Array ( [docId] => 49472 )
Array ( [docId] => 49472 )