5 Trendów w Dziedzinie Cyberbezpieczeństwa w 2022

W świetle pandemii, w przestrzeni cyberbezpieczeństwa pojawił się napływ nowych zagrożeń, technologii i modeli biznesowych, gdy świat przestawił się na model pracy bardziej zdalnej. Fakt, że krajobraz technologii ciągle się zmienia, nie jest nowym odkryciem, ale z pewnością w zeszłym roku został przeniesiony na nowy poziom. W tym artykule analizujemy pojawiający się krajobraz zagrożeń, który powstaje w wyniku obecnych wydarzeń i jakie trendy cyberbezpieczeństwa stanowią największe ryzyko w 2022 r. i później.

1. Rośnie Liczba Ataków Ransomware

Oprogramowanie ransomware jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych każdej organizacji i nadal rośnie i ewoluuje w 2022 roku. Ataki ransomware nękają organizacje kradzieżą danych i ciosami ekonomicznymi ze względu na koszty ich odzyskania. W 2020 r. ataki ransomware spowodowały więcej strat niż włamy, kosztując średnio 4,4 mln USD.
Podczas gdy wiele działów IT i firm polega na wirtualnych sieciach prywatnych (VPN) w celu ułatwienia dostępu do sieci firmowej, sieci VPN okazują się niewystarczające. Najczęstszym wektorem ataku dla oprogramowania ransomware jest phishing, dlatego organizacje powinny zdać sobie sprawę, że te ataki znacznie się nasilają i odpowiednio działać.
To prowadzi nas do naszego kolejnego trendu, Zero-Trust Network Access – Dostęp Do Sieci o Zerowym Zaufaniu. ZTNA stała się bezpieczniejszą opcją niż VPN do kontrolowania zdalnego dostępu do poufnych danych i zmniejszania prawdopodobieństwa ataku. Przewiduje się, że do 2023 r. 60% firm wycofa się z VPN i przejdzie na ZTNA. Chociaż istnieją znaczne badania i ulepszenia zainicjowane przez wiodące firmy na rynku VPN, takie jak Surfshark.
 

2. Platformy Zero-Trust Szybko Przyspieszają

Pandemia COVID-19 przyspieszyła przejście do platform o zerowym zaufaniu, ponieważ praktycznie cała siła robocza na świecie została zepchnięta poza sieci lokalne. Podejście zerowego zaufania opiera się na czterech zasadach:
  1. Żaden użytkownik nie powinien być domyślnie zaufany, ponieważ może zostać zaatakowany
  2. VPN i zapory sieciowe nie wystarczą, ponieważ jedynie chronią granicę
  3. Uwierzytelnianie tożsamości i urządzeń powinno odbywać się w całej sieci, a nie tylko na obwodzie
  4. Mikrosegmentacja pomaga zminimalizować szkody spowodowane przez hakerów poprzez tworzenie ścian wewnętrznych
Dobre platformy zero-trust integrują funkcje bezpieczeństwa z prawie niewidocznymi narzędziami, dzięki czemu użytkownicy są systemowo przymuszeni do działania w bezpieczniejszy sposób. W modelu zerowego zaufania nie ma czegoś takiego jak zaufane źródło. Model zakłada, że „potencjalni napastnicy” są obecni zarówno w sieci, jak i poza nią, co prowadzi nas do kolejnego trendu – zagrożeń wewnętrznych.

3. Zagrożenia Wewnętrzne Nie Znikają

Ponieważ nadal przechodzimy do większego udziału zdalnej sile roboczej, zagrożenia wewnętrzne stają się coraz bardziej niepokojącym obszarem. Chociaż łatwiej jest wierzyć, że wszystkie zagrożenia cyberbezpieczeństwa pochodzą z czynników zewnętrznych, organizacje nie powinny ignorować rzeczywistości — cyberprzestępcy mogą równie dobrze czaić się w ich własnej firmie.
Zagrożenia wewnętrzne to użytkownicy mający legalny dostęp do zasobów firmy, którzy wykorzystują ten dostęp, złośliwie lub nieumyślnie, do wyrządzenia szkody firmie. Ważne jest, aby wiedzieć, że zagrożenia wewnętrzne niekoniecznie dotyczą obecnych pracowników. Mogą to być również byli pracownicy, kontrahenci lub partnerzy, którzy wciąż mają dostęp do systemów organizacji lub informacji wrażliwych.
W 2022 r. i później firmy muszą zwracać większą uwagę na możliwość zagrożeń wewnętrznych i kradzieży danych z rąk własnych pracowników. Chociaż może to być trudne do zaakceptowania, dane nie kłamią — 15% do 25% incydentów naruszenia bezpieczeństwa jest powodowanych przez zaufanych partnerów biznesowych. Zagrożenia wewnętrzne muszą być traktowane poważnie i postrzegane przez liderów bezpieczeństwa jako realne ryzyko.

4. Uwierzytelnianie Wielostopniowe Staje Się Coraz Ważniejsze

 
Chociaż SILNE hasła pozostają standardem najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, coraz więcej firm zaczyna stosować uwierzytelnianie wieloetapowe (MFA) jako dodatkową ochronę przed naruszeniami bezpieczeństwa danych i cyberatakami. MFA obejmuje wykorzystanie dwóch lub więcej oddzielnych czynników w autoryzowaniu użytkowników do dostępu do bezpiecznych danych, zmuszając ludzi do korzystania z więcej niż jednego urządzenia w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Przykładem działania MFA jest wysyłanie jednorazowego kodu dostępu do co najmniej dwóch urządzeń (takich jak telefon komórkowy i osobista poczta e-mail).
Cyberprzestępcy wciąż polują na hasła. Niezabezpieczone hasło może doprowadzić cyberprzestępców bezpośrednio do twojego konta bankowego, kart kredytowych lub osobistych stron internetowych. Stamtąd mogą sprzedać dane osobowe twoje lub twojego pracownika, uzyskać dostęp do twoich pieniędzy, lub naruszyć ogólne bezpieczeństwo cyfrowe twojej firmy.
W przypadku większości firm następstwa ukierunkowanego włamania lub naruszenia mogą być katastrofalne. Dlaczego więc nie skorzystać z możliwości szybkiego zwiększenia bezpieczeństwa swoich kont internetowych za pomocą uwierzytelniania wieloskładnikowego?
Niestety uwierzytelnianie wieloskładnikowe nie jest wymagane i często jest postrzegane jako uciążliwość. Z tego powodu wiele firm rezygnuje z dodatkowego kroku bezpieczeństwa. Nie daj się zwieść przekonaniu, że utworzenie dłuższego, bardziej złożonego hasła w jakiś sposób sprawi, że będziesz bezpieczniejszy w Internecie. Verity IT zaleca uwierzytelnianie wieloskładnikowe każdemu ze swoich klientów!

5. Szkolenie Pracowników Staje Się Kluczowe

Wiele firm traci najlepszą okazję, by wzmocnić swoje wysiłki w zakresie ochrony danych — stworzenie kultury świadomości i edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród całego personelu. Zagrożenia nie da się uniknąć, jeśli nie zostanie ono rozpoznane, a przeszkolenie personelu do samodzielnego identyfikowania zagrożeń może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo naruszenia danych.
Szkolenie w zakresie świadomości cyberbezpieczeństwa daje pracownikom wiedzę i umiejętności niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w pracy oraz domu. Setki internetowych zasobów szkoleniowych oraz dostępne symulacje phishingu zapewniają wszystkie potrzebne narzędzia, aby przygotować pracowników do wykrywania, zgłaszania i zwalczania cyberprzestępczości. Nieustanne szkolenie jest i nadal będzie miało zasadnicze znaczenie, a liderzy, którzy instruują, że każdy pracownik jest odpowiedzialny za zrozumienie zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem, odniosą największy sukces.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50156 )

Array ( [docId] => 50156 )
Array ( [docId] => 50156 )