Co to jest BIK i jak go sprawdzić?

Dane zawarte w Raporcie Biura Informacji Kredytowej to bardzo ważny element oceny zdolności kredytowej każdej osoby, która chce zaciągnąć zobowiązanie. Jednak Raport BIK przydaje się nie tylko bankom, ale i potencjalnym kredytobiorcom. Czym dokładnie jest Raport BIK, jakie informacje zawiera i jak go sprawdzić?

Czym jest BIK

Raport BIK jest sporządzany przez Biuro Informacji Kredytowej, czyli przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich oraz banki prywatne. Jego naczelną rolą jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji na temat historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorstw korzystających z usług banków, firm pożyczkowych, a także instytucji pozabankowych.
Historią kredytową określa się informacje o wszelkich zobowiązaniach i zarówno tych spłaconych w przeszłości, jak i bieżących kredytach, pożyczkach, zakupach produktów na raty czy wykorzystanych limitach na kartach kredytowych. Raport Biura Informacji Kredytowej uwzględnia takie aspekty jak m.in. terminowość bądź opóźnienia w spłacie zobowiązań.
Dzięki danym BIK banki mogą określić wiarygodność potencjalnego pożyczkobiorcy i na jej podstawie zaakceptować lub odrzucić wniosek o kredyt. Dobrym rozwiązaniem dla każdej osoby, która zamierza zaciągnąć zobowiązanie w banku lub instytucji pozabankowej, jest więc nie tylko skorzystanie z porad bankowych, ale i sprawdzenie swojego Raportu BLIK.

Skąd Biuro Informacji Kredytowej czerpie dane?

Biuro Informacji Kredytowej działa we współpracy z bankami, firmami pożyczkowymi oraz SKOK-ami. Jak ta współpraca wygląda w praktyce? W momencie, gdy klient którejś z instytucji zaciąga zobowiązanie, informacje na jego temat są przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Najczęściej dane na temat kredytów i pożyczek są dostarczane w formie kompletnych wniosków kredytowych.
 
Biuro Informacji Kredytowej dysponuje więc takimi informacjami jak dane osobowe i sytuacja finansowa klientów banków, wysokość przyznanego zobowiązania i przewidziany termin jego spłaty. Co więcej, znajdują się tam też wiadomości o poręczycielach kredytów, na których spoczywa odpowiedzialność za spłatę zobowiązania.
W momencie, gdy klient zaciąga pierwszą pożyczkę, powstaje jego historia kredytowa. Jeżeli kredytobiorca spłaca raty w terminie, historia jest interpretowana jako pozytywna, co przyczynia się do większego prawdopodobieństwa zaakceptowania wniosku o kredyt w przyszłości. Z kolei, gdy klient ma problemy z terminowością spłaty zobowiązania lub w ogóle nie spłaca pożyczki, w BIK odnotowywane są informacje negatywne mogące utrudnić późniejsze uzyskanie kredytu. 

Raport BIK – co zawiera?

Raport BIK ma dość prostą i czytelną formę, dzięki czemu zawarte w nim informacje z łatwością odczytają nie tylko przedstawiciele banków, ale i klienci indywidualni. Raport Biura Informacji Kredytowej zawiera m.in. wskaźnik BIK informujący o terminowości spłat lub ewentualnych opóźnieniach w regulacji rat zobowiązań.
Co więcej, uwzględnia on także szczegółowe dane na temat zaciągniętych kredytów, pożyczek i innych zobowiązań, biorąc pod uwagę dokładną wysokość rat czy kwotę, jaka pozostała dłużnikowi do zapłaty.
Ponadto Raport BIK uwzględnia tzw. scoring BIK, czyli punktową ocenę wiarygodności kredytowej danej osoby. Co więcej, w raporcie można znaleźć nie tylko dane na temat zaciągniętych zobowiązań, ale i informacje na temat wszystkich zapytań kredytowych. 

Kiedy warto pobrać swój raport BIK?

Każda osoba może zdecydować się na pobranie Raportu BIK, który przyda się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim informacje zawarte w raporcie będą pomocne, jeśli konsument podjął decyzję o wzięciu nowego kredytu. Wówczas może on sprawdzić, do jakich informacji na jego temat bank ma dostęp i w związku z tym przewidzieć, czy dana instytucja zaakceptuje jego wniosek.
Co więcej, raport Biura Informacji Kredytowej przyda się w momencie, gdy wniosek o kredyt zostanie odrzucony przez bank. Za sprawą danych zebranych przez BIK osoba wnioskująca o kredyt może się dowiedzieć, co było potencjalną przyczyną odmowy przyznania zobowiązana.
Warto na bieżąco sprawdzać Raport BIK również wtedy, gdy regularnie i terminowo spłaca się zobowiązanie. Dzięki temu konsument ma pewność, że raty kredytu są regulowane prawidłowo, a wszelkie informacje na ten temat zostają odnotowywane przez bank, a następnie przekazywane do systemu Biura Informacji Kredytowej
Ponadto dobrze sprawdzić swój raport BIK po zakończeniu spłaty jakiegoś zobowiązania. Dzięki temu ma się pewność, że w międzyczasie nie doszło do żadnej pomyłki ze strony banku bądź pracowników Biura Informacji Kredytowej, a wszelkie dane zawarte w raporcie są zgodne z prawdą.
 
Raport BIK może okazać się pomocny w różnych sytuacjach. Z tego względu wiele osób decyduje się go pobrać. Aby to zrobić, konsument musi najpierw zarejestrować się w serwisie Biura Informacji Kredytowej.
W tym celu powinien on wypełnić formularz widniejący na oficjalnej stronie internetowej BIK (www.BIK.pl), który wymaga podania m.in. serii i numeru dowodu osobistego, numeru PESEL, adresu, numeru telefonu i adresu e-mail. Później należy potwierdzić prawidłowość wprowadzonych przez siebie danych przy pomocy przelewu identyfikacyjnego.
Przelew musi być wykonany z konta bankowego założonego na podstawie dokładnie tych samych danych, co informacje zawarte w formularzu rejestracyjnym. W przypadku, gdy konto jest wspólne, w rubryce danych nadawcy przelewu muszą być widoczne dane osoby, która przechodzi przez proces rejestracji na portalu BIK.
Gdy ten etap skończy się prawidłowo, na podany adres e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny. Po kliknięciu łącza do użytkownika zostanie wysłana wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym, które jest niezbędne do ustawienia hasła. Później można już zalogować się w serwisie.
Po przejściu przez proces rejestracji możliwe jest pobranie raportu. Za pojedynczy Raport BIK dla klienta indywidualnego należy zapłacić 49 zł. Po pokryciu kosztów usługi dane zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej po chwili są już dostępne dla klienta.
Artykuł Partnera

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50190 )

Array ( [docId] => 50190 )
Array ( [docId] => 50190 )