Gramatyczna poprawność tekstu w OpenOffice
Poprawność gramatyczna to nie tylko przestrzeganie nie wiadomo jak skomplikowanych reguł języka polskiego. To również dbałość o niepopełnianie literówek. Literówka to nie tylko błąd ortograficzny, lecz np. zastosowanie niewłaściwej formy wyrazu. Najczęściej chodzi o brakujący ogonek. Ponadto w dłuższych tekstach może Ci się zdarzyć zapomnieć o przecinku czy kropce. W poniższym tekście wskażę Ci sposób, jak sobie poradzić z tym problemem.
Do sprawdzania gramatyki służy narzędzie o nazwie Language Tool. Posiada ono w swoich zasobach również zasady j. polskiego. Dodatek ten możesz znaleźć na stronie http://www.languagetool.org. Przed ściągnięciem go na dysk możesz przetestować jego działanie, klikając na zakładkę Demo. Pokazowa wersja programu zostanie obsłużona przez każdą przeglądarkę.Po ściągnięciu programu pod żadnym pozorem nie możesz go rozpakować, jeżeli chcesz zainstalować go jako dodatek do OpenOffice. Rozpakowany będzie stanowił samodzielną aplikację Javy.
Language Tool instalujemy, klikając Narzędzia/Menedżer rozszerzeń.
W wersjach pakietu starszych niż OpenOffice 2.2 PL Menedżer rozszerzeń występuje pod nazwą Menedżera pakietów.

Rys. Menedżer pakietów OpenOffice.org
W oknie dialogowym klikasz opcję dodaj i wskazujesz archiwum z narzędziem. Po kilku sekundach (w zależności od komputera) dodatek jest już zainstalowany. Musisz tylko zrestartować OpenOffice i możesz się cieszyć z narzędzia do sprawdzania gramatycznej poprawności tekstu. Odinstalowanie dodatku odbywa się w analogiczny sposób.
Language Tool tworzy dodatkowe menu u góry programu. Dostosowane jest ono do domyślnego języka OpenOffice. Znajdują się w nim dwie opcje - Sprawdź tekst i konfiguracja. Za pomocą pierwszej skorzystasz z narzędzia, za pomocą drugiej zmienisz jego podstawowe opcje. Ponadto dodatek tworzy dodatkowy pasek narzędziowy z opcją Sprawdź tekst.
Przemysław Żarnecki