Wiele, pozornie zaawansowanych funkcji, znajduje się w kreatorze funkcji. Za jego pomocą stworzysz szybko i bezproblemowo niemalże dowolne wyliczenie, w zasadzie funkcję.
Ikona kreatora funkcji znajduje się w najniższym z górnych pasków narzędzi, tuż obok wiersza wprowadzania. Po najechaniu na nią myszą zobaczysz odpowiednią podpowiedź.
W celu skorzystania z dowolnej funkcji musisz najpierw wskazać komórkę arkusza, w której się ona znajdzie. Dopiero później używasz kreatora. W oknie dialogowym powinieneś zainteresować się kilkoma opcjami. Przede wszystkim zakładką funkcje oraz menu z kategoriami.
Korzystanie z funkcji można omówić na przykładzie średniej. Z kategorii wybierasz Statystyka, po czym Średnia.A. Po prawej stronie wyświetlą Ci się informacje o wybranej funkcji oraz przykład jej składni. Wszystkie informacje są w pełni spolszczone, dlatego nie powinieneś mieć absolutnie żadnych problemów ze zrozumieniem.

Rys. Kreator funkcji
Klikasz dalej. W następnym kroku masz możliwość zdefiniowania zakresu komórek, dla których będzie wyliczana średnia. Możesz je wpisać ręcznie bądź zaznaczyć za pomocą myszki. Klikasz następnie OK i funkcja gotowa. Jeżeli nie popełniłeś żadnego błędu, widzisz swój wynik.
Zmiana wartości w poszczególnych komórkach skutkuje ponownym przeliczeniem wyniku.
Wśród funkcji znajdziesz również liczne konwertery, za pomocą których dokonasz zmiany systemu zapisu liczb, zamienisz cyfry arabskie na rzymskie i na odwrót.
Również zarządzanie tekstem może być dokonywane za pomocą funkcji. Możesz na przykład wyróżnić i zaznaczyć wszystkie wielkie litery w tekście lub je po prostu wypisać. Możesz również przeprowadzić zaawansowaną statystykę wyrazów.
W oknie dialogowym kreatora funkcji znajduje się jeszcze zakładka Struktura. Za jej pomocą możesz zwrócić uwagę na to, jak skomplikowana jest funkcja. Jeżeli w trakcie edycji danych wprowadzałeś różne pola czy grupy pól, to każde z nich będzie osobną kategorią.
Przemysław Żarnecki