Tworzenie raportów jest czynnością w pełni zautomatyzowaną i nie mamy możliwości samodzielnego(w sensie poza kreatorem) ich tworzenia. Możemy ewentualnie później dokonać pewnych modyfikacji. Pozwolę sobie powiedzieć parę słów o każdej z sześciu faz tworzenia raportu.
Raportowanie w Base
W pracy z bazami danych niezwykle pożytecznym narzędziem są wszelkiego rodzaju funkcje raportowania. Podobnie jest w OpenOffice Base. Dodatkowym faktem przemawiającym na rzecz korzystania z raportów jest wyjątkowe niedopracowanie narzędzia kwerendy (a raczej trudność w jego obsłudze). Postaram się podać poniżej kilka, mam nadzieję cennych, uwag na temat raportów. Poniższy tekst stanowi także próbę dialogu z informacjami na temat tworzenia kwerend w OO.

1. W pierwszej kolejności wybieramy raport (ewentualnie kwerendę), na podstawie którego mamy utworzyć nasz raport. Jeszcze w tym samym kroku dokonujemy wyboru pól z tabeli, które mają się w nim znaleźć. Możemy ustalić także ich kolejność, odmienną od tej z tabeli. Drugi krok polega na możliwość ponownego nazwania każdego z pól. Czyli tabela tabelą, a nasz raport raportem.
Spróbuję to wyjaśnić na przykładzie. Załóżmy, że mamy teleadresową bazę danych. Chcemy, żeby raport przedstawił nam osoby zamieszkałe w różnych miejscowościach. Wybieramy grupowanie wg miejsca zamieszkania (czy jak sobie nazwaliśmy określony rekord). Następnie w sortowaniu ustalamy drugie kryterium – wg nazwiska. Ostateczne wyniki będą wyglądały tak, że program wyświetli nam osoby wg miejsca zamieszkania. Każda z miejscowości będzie się znajdować np. na osobnej stronie (lub jedna po drugiej – zależy od innych opcji i liczby rekordów), a w ramach grupy będziemy mieli wypisane osoby wg nazwisk. Prawda, że prosto?
Zacznę od tego, że mamy możliwość dokonywania zmian w trzech grupach opcji. Zacznę od najprostszej – układu strony. Decydujemy się, czy raport ma być stworzony na stronie poziomej, czy pionowej. Wybór zdeterminuje przede wszystkim ilość danych i to, czy będziemy mieli zamiar go drukować, czy tylko prezentować. W pozostałych przypadkach możemy dokonać zmian w wyglądzie danych oraz wyglądzie nagłówków i stopek. Wygląd danych dotyczy przede wszystkim kolorystyki danych i sposobu tworzenia tabeli.
5. Jak pokazuje niniejszy tekst, sposób tworzenia raportów jest naprawdę banalny. Dlatego jeśli zastanawiamy się, czy do przedstawienia naszej bazy danych wykorzystać kwerendę, czy raport, polecałbym zdecydowanie raport. O wiele prostsza sprawa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości, jakie daje nam raport dynamiczny. Słowa te kieruję przede wszystkim do osób mniej zaawansowanych, jednakże myślę, że i biegli w bazach użytkownicy mogą czasem ułatwić sobie życie i stworzyć swoją prywatną bazę danych wg przedstawionych wskazówek.