Bezpieczne kasowanie polega na tym, że aplikacja wielokrotnie nadpisuje dokładnie te klastry dysku, na których znajdują się niepożądane pliki. Dzięki temu programy odzyskujące dane z dysków twardych, nawet jeżeli będą „wiedziały”, gdzie usunięty plik powinien się znajdować, to go nie odtworzą. W miejscu tym znajdować się bowiem będą jedynie losowe ciągi 0 i 1 wygenerowane przez aplikację do bezpiecznego kasowania danych.
Bezpowrotne kasowanie plików
Nawet po usunięciu plików z windowsowego Kosza pozostają one nadal na dysku. Są jednak sposoby na definitywne skasowanie danych z dysku. Znajomość tych sposobów przyda Ci się zwłaszcza wtedy, gdy usuwasz pliki z poufnymi informacjami, kiedy zmieniasz miejsce pracy czy w przypadku sprzedaży komputera lub samego dysku twardego.
Sure Delete składa się z dwóch aplikacji: SD Disk i SD File. Ta pierwsza służy do czyszczenia całego dysku twardego. Po uruchomieniu SD Disk:
- Najpierw zostaniesz zapytany o to, na jakim dysku znajdują się dane do usunięcia. Poniżej masz podgląd na dane dysku, takie jak jego pojemność i ilość wolnego miejsca. Wybierz dysk i kliknij Next.
- Teraz wskaż w polu Number of Passes ilość przebiegów, jakie ma wykonać program. Domyślna wartość (3) powinna być zadowalająca. Jeżeli więc pozostawisz 3, to będzie to oznaczało, że Sure Delete aż 3-krotnie zapisze losowymi informacjami miejsce na dysku, w którym znajduje się plik do skasowania.
- Pole Block Size zostaw na poziomie Normal. Gdy kasujesz dane częściej, możesz spróbować eksperymentować z wartościami Small i Big, aby zobaczyć, które z nich pozwoli uzyskać najszybsze działanie programu.
- Kliknij Start, aby rozpocząć czyszczenie całego dysku. Upewnij się, że wiesz, co robisz! Wszystkie Twoje dane zostaną wykasowane w sposób uniemożliwiający ich przywrócenie!

Z kolei SD File umożliwia usunięcie nie całych dysków, lecz określonych plików lub katalogów. Uruchom go, a następnie:
- Kliknij Add File, jeżeli chcesz dodać do listy usuwanych rzeczy poszczególne pliki.
- Kliknij Add Folder, gdy zechcesz dodać do listy usuwanych rzeczy całe katalogi. Za pomocą przycisków Save List oraz Load List możesz także odpowiednio zapisać i wczytać listę plików do usunięcia. Jest to pomocne w sytuacji, gdy często usuwasz pliki o tych samych nazwach, znajdujące się w tych samych katalogach - np. tworzone okresowo raporty czy inne dokumenty. Przyciskiem Remove usuniesz z listy poszczególne elementy, a za pomocą Clear List wyczyścisz całą listę.
- Gdy już skompletujesz elementy do usunięcia, wciśnij przycisk Next.
- W kroku 2 wybierasz metodę usunięcia danych. Od najsłabszej, ale i najszybszej Quick Wipe poprzez średnią Department of Defence Method aż do Super Secure. W zdecydowanej większości przypadku wystarczy Ci Department of Defence Method.