Tworzenie kopii partycji systemowej
Czasem po awarii Windows czy dysku twardego jedynym rozwiązaniem jest ponowna instalacja systemu, wszystkich programów i sterowników, co jest bardzo czasochłonne. Możesz się jednak zabezpieczyć przed taką ewentualnością i szybko przywrócić komputer do stanu takiego samego, jak przed awarią.
Można to łatwo zrobić z wykorzystaniem bezpłatnego DriveImage XML (www.runtime.org/driveimage-xml.htm). W ten sposób zapiszesz i zabezpieczysz wszystkie dane i ustawienia. Utworzony obraz dysku pozwala na łatwe wgranie wszystkich utraconych danych.W tym celu:
- Po uruchomieniu programu kliknij przycisk Backup.
- Teraz DriveImage XML sprawdzi system i pokaże wszystkie dostępne dyski twarde w górnym oknie. Dodatkowo wyświetli dane dotyczące ich wielkości i ilości zajętego miejsca.
- Kliknij literę oznaczającą dysk, którego obraz chcesz utworzyć.
- Następnie kliknij przycisk Next, żeby rozpocząć pracę z managerem tworzenia obrazu.

Rys. Tworzenie obrazu dysku twardego odbywa się szybko i łatwo
- W kolejnym oknie zobaczysz dane dotyczące tego dysku twardego. Kliknij przycisk Next, by przejść do kolejnego okna.
- Wybierz miejsce, gdzie ma zostać zapisany obraz. Koniecznie sprawdź, czy wybranej lokalizacji jest wystarczająco dużo wolnego miejsca.
- Wybierz jedną z trzeb opcji podanych na dole, w jaki sposób powinien zostać zapisany obraz:
- Przed odczytaniem zawartości dysku twardego dostęp do niego zostanie zablokowany. To przyspiesza proces przetwarzania danych i ich zapisu. Pozostaw więc zaznaczoną opcję Try Volume Lockig first.
- Przy użyciu DriveImage XML możesz również przeglądać zawartości dysku. Program najpierw odczyta dany sektor i zapisze jego zawartość, a następnie da do niego dostęp. W takim przypadku wybierz opcję Try Volume Shadow Services.
- Kliknij Next, żeby utworzyć obraz i zapisać go w wybranym folderze. Pasek stanu będzie pokazywał, ile czasu pozostało do zakończenia operacji. Na koniec wyświetlony zostanie komunikat podsumowujący poprawne wykonanie zadania lub powiadomienie o wystąpieniu błędu.
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »