Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć początkujący programiści w Polsce?
Autor: Artykuł partnera
Zarobki to jedna z tych kwestii, która zdecydowanie najbardziej interesuje osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę z branżą IT. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć w Polsce początkujący programiści? Jakie umiejętności muszą posiadać? Odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.
Charakterystyka branży IT
Branża IT jest wyjątkowa na skalę światową. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, iż jest ona odporna na różnego rodzaju kryzysy. Nawet w trakcie pandemii koronawirusa usługi oferowane przez specjalistów IT cieszyły się bardzo dużą popularnością. Wraz z ogromnym popytem rosną także płace osób wykonujących ten zawód.
Osoby, które wiążą swoją karierę zawodową z IT, mogą liczyć nie tylko na wysokie wynagrodzenia, ale także mają zapewnione stabilne zatrudnienie. Wysoki popyt na oferowane przez nich usługi sprawia, że bez względu na okoliczności z pewnością znajdą dobrze płatną pracę. Czy osoby początkujące również mają szansę na znalezienie pracy w IT? Na jakie zarobki mogą liczyć?


Zarobki początkujących programistów
Ile zarabia programista? W związku z tym, iż osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży IT, mają mniej kompetencji i doświadczenia, otrzymują niższe wynagrodzenia niż ich bardziej doświadczeni koledzy. Na jakie dokładnie zarobki mogą liczyć juniorzy w IT? Rąbka tajemnicy uchyla raport "Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku", który został przygotowany przez firmę No Fluff Jobs.
Czytamy w nim, że w 2021 roku grupą, która uzyskała największy procentowy wzrost wynagrodzeń, byli właśnie... początkujący programiści. W ich przypadku mediany dolnych i górnych widełek wzrosły w porównaniu z 2020 rokiem o kilkanaście procent (w przypadku kontraktów B2B odpowiednio o 14,3% i 17,6%, zaś przy umowach o pracę o 10% i 6,7%).
Juniorzy zatrudnienie na umowę B2B otrzymywali propozycje wynagrodzenia na poziomie 6000 - 9408 netto (plus VAT), zaś początkujący zatrudnieni na umowę o pracę uzyskiwali średnio 5500 - 8000 złotych brutto. Jak widać, zarobki proponowane początkującym programistom wcale nie były niskie - zwłaszcza, gdy porównamy je z wysokością wynagrodzenia minimalnego. 

Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w IT?
W związku z atrakcyjnymi zarobkami wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w IT. Przede wszystkim należy inwestować w swoje umiejętności. Bardzo istotne jest, by uczyć się popularnych języków i technologii programistycznych, takich jak Java, JavaScript, Python czy .NET. Te umiejętności można pozyskać na przykład poprzez uczestnictwo w specjalnych bootcampach, które trwają dość długo, jednak dzięki nim można dowiedzieć się naprawdę dużo na temat specyfiki pracy w IT.
Aby odnieść sukces w branży IT, nie można także zapomnieć o tym, aby realizować jak najwięcej własnych projektów. Jest to najlepszy sposób na wykorzystanie swoich umiejętności w praktyce i ćwiczenie swojego warsztatu. Tworzenie własnych aplikacji to zdecydowanie najlepsza metoda na budowanie doświadczenia oraz zwiększenie swoich szans podczas procesu rekrutacyjnego.
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »