Podzielenie się z kimś adresem strony internetowej nie jest proste, jeśli adres jest bardzo długi (a mogą one przecież liczyć sobie nawet kilka linijek!). Długi adres URL czyni nieczytelną konwersację na Gadu-Gadu, jest też praktycznie niemożliwy do przepisania w telefonie komórkowym czy tablecie. Czy nie dałoby się go jakoś skrócić?
Jest na to sposób. Można utworzyć stronę internetową pod łatwym do zapamiętania adresem, której otwarcie będzie od razu przenosiło na właściwy (tj. długi) adres. Cały ciężar „zapamiętania” przydługiego ciągu znaków spocznie na naszej pomocniczej stronie internetowej a Ty możesz przekazać znajomemu inny, krótki link. Taki proceder nazywa się „skracaniem linków” - ponieważ znasz już mechanizm działania, przyznasz iż nie jest to do końca prawdziwa nazwa.
W utworzeniu takich skrótów pomagają różnego rodzaju serwisy, z których na uwagę zasługuje popularny http://tinyurl.com. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że skrócone w nim adresy nigdy nie wygasają. W innych serwisach przestają one działać, np. po określonej liczbie dni.
Po otwarciu strony wklej swój długi adres URL do pola tekstowego
Enter a long URL to make tiny. Po kliknięciu
Make TinyURL! zostanie on skrócony do odnośnika o losowej, ale unikalnej treści, np.
http://tinyurl.com/m3q2xt.
W polu
Custom alias (optional) możesz wpisać proponowaną część skróconego linka po
http://tinyurl.com/.

Skrócone linki mają jedną wadę - ponieważ nie można po ich treści ustalić, dokąd prowadzą, łatwo pod nimi ukryć treści, które niekoniecznie chcesz oglądać albo też strony niebezpieczne (np. phishingowe). Tymczasem kliknięcie skróconego adresu skutkuje natychmiastowym otwarciem takiej strony-niespodzianki. Na szczęście możesz to zmienić:
Od tej pory po kliknięciu w skrócony link Twoja przeglądarka będzie Cię zawsze informowała o prawdziwym adresie, który za moment zostanie otwarty, ale dopiero po kliknięciu Proceed to this site.